home    
Slovak
  O nama
  Akti
  Aktivnosti
  Bilteni
  Press clipping
  Donatori
  Foto galerija
  Kontakti
 
Slika mjeseca
 
Pišite nam
 
 
 

 

09.12.2007.
SLOVACI ŽELE DA POMOGNU

Predsjednik slovackog parlamenta Pavol Paska preneo je jos ljetos 11. jula 2007 predsjedniku Crne Gore Filipu Vujanovicu da je Slovacka spremna da pomogne Crnoj Gori da sto pre ude u Evropsku uniju i NATO. Crnogorski predsjednik posjetio je tada slovacki parlament i održao sastanak sa slovackim privrednicima. "Prva posjeta crnogorskog predsjednika Bratislavi potvrdila je istorijski dobre odnose Slovacke i Crne Gore", ocijenio je poslije razgovora sa crnogorskim gostom predsjednik slovackog parlamenta Pavol Paska. Predsjednik Slovacke Ivan Gasparovic i premijer Robert Fico prilikom susreta sa Vujanovicem su izrazili spremnost da Slovacka pomogne Crnoj Gori da sto prije ude u EU i NATO. Zato je upucen poziv predsjednika Skupstine Crne Gore Ranku Krivokapicu da poseti Slovacku i da sto pre konkretizuju tu pomoc i preko parlamentarnih odbora. Vujanovic se juce, u želji da podstakne veliki, a do sada neiskorisceni potencijal privredne saradnje Crne Gore i Slovacke, sreo i sa slovackim privrednicima i pozvao ih da iskoriste prilike za ulaganja u infrastrukturu u Crnoj Gori kojoj je potrebna obnova, pre svega vodovodnoj mreži.

Prilika za obostrano korisna ulaganja i intenzivniju saradnju je i crnogorski turizam, ali i energetski potencijal zemlje od koga se prema analizama UN koristi svega 20 odsto. Da su turizam i obnova i modernizacija infrastukture najperspektivnije oblasti za saradnju slovackih i crnogorskih privrednika slaže se i predsjednik Gasparovic, a po njegovoj oceni, trgovinska razmena je za sada minimalna u odnosu na to kakva može da bude.

Ministar spoljnih poslova Crne Gore Milan Rocen, 25. novembra 2007 je bio u zvanicnoj posjeti u Bratislavi. Potpisan je protokol u vezi razvojne pomoci Slovacke Crnoj Gori u vrijednosti 500 000 eura. Ministar spoljnih poslova Slovacke Jan Kubis je uvjeren da ce biti od ovih sredstava realizovano vise projekata izmedju slovackih i crnogorskih institucija, ministarstava, lokalnih samouprava i firmi. Smisao je da pomoc pružaju subjekti iz Slovacke a korisnici su u Crnoj Gori, u kojoj i ostaje pomoc u vidu robe, usluge. Dok taj konkurs nije raspisan i razvojni projekti nijesu odobreni, odstartovan je nezavisno od toga, veoma znacajan projekat u oblasti kulture izmedu ove dvije zemlje.

U julu 2007. godine osnovano je udruženje u kojem su se skupili etnicki Slovaci a posto je osnovano u saradnji sa domacinima nazvano je Crnogorsko-slovacko prijateljstvo (CSP). Nije mnogo vremena proteklo a ova nevladina organizacija je otpocela sa svojim konkretnim aktivnostima. Prva kulturna manifestacija je nazvana Slovacki koncert.

Na ovaj nacin kulturna saradnja je zapoceta. Uz pomoc Ustanove (Ureda) za Slovake koji žive u inostranstvu (USZZ) zatim Vlade Republike Crne Gore, Ministarstva za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Crne Gore. Posebno svoju ruku pomoci je dalo i preduzece Grafo Crna Gora, na celu sa direktorom Miodragom Kujom Novovicem, na cemu im je predsjednik Upravnog odbora NVO CSP Michal Spevak izuzetno zahvalan. Ovaj projekat Slovacki koncert je bio zaista zahtjevan i on je dao smernicu za djelovanje udruženja. CSP je aplikovao i u Skupstinu Crne Gore sa svoja tri projekta, od kojih je najznacajniji Vece slovacke kulture, ali dosad nema odgovora nadležnog organa. U CSP zato ne brinu, jer vjeruju da svoju misiju uspjesno izvrsavaju. Uostalom ako se dan po jutru poznaje, pred CSP je uspjesna perspektiva.


Kulturni bum u Dodestu

O znacaju misije i vizije CSP-a svedoci i puna sala Dodesta u KIC Budo Tomovic, koja je bila mala da primi sve zainteresovane u petak uvece. Najprije je prisutnu publiku pozdravila Vesna Nikolic, predsjednica Skupstine CSP. Program je otvoren recitacijom dviju slovackih basni Aleksandre Nikolic. Gromoglasan aplauz koji je dobio duet glumaca slovackih Emigranata svedoci o toplini i istinskom prijateljstvu, jer je predstava bila na slovackom jeziku, ali nikome to nije smetalo, naprotiv. Podgorica je svijet. Izvanredna gluma koju su pokazali Jan Kolarik i Pavel Breznik u režiji Fedora Popova, ove pozorisne grupe je impresionirala brojnu podgoricku publiku, koja je pomno upijala jednoiposatni pozorisni komad.

Nakon predstave uslijedio je pravi slovacki koncert. Muzika za mnoge usi je odusevila prisutne. U ocima nekih pojavile su se suze. Uzbudjenje je kulminisalo, jer su virtuozi na violini, gitari, basu, kontrabasu i harmonici odabrali pjesme koje su pogadjale ne samo slovacke doseljenike vec i domace, koji su usima pomno snimali svaku notu majstora. Osim sijaseta slovackih pjesama svirali su kako kažu i dvije nase crnogorske, jer kako kažu u orkestru Pavela Matucha i prijatelja sve su to nase pjesme. Koncert je otvoren pjesmom Slovenske maticky peknych synov mate i onda su se nizali hitovi kao na traci...Muzikanti su svirali u sastavu: Pavel Matuch, Vladimir Kabas stariji, Vladimir Kabas mladi, Rastislav Dvornicky, Aleksandar Cirkovic. Ked som isiel okolo hajku zeleneho, V tom Petrovci, Okolo Kysaca, Kovacica to je pekne mesto...samo su neke od pjesama kojim su razgalili publiku. Nije izostala salva aplauza nakon izvodenja numera Mostova na Moraci i Pljevaljskih tamburasa.

Poslije Dodesta prisutni su se slili kao rijeka na after party, ili ti koktel u restoran Ribnicu, gdje su se družili do sitnih jutarnjih sati. Neki od prisutnih su rekli da je upravo ovakav dogadaj Podgorici nedostajao. Koktel je bio na visokom nivou organizacije i mogao se porediti sa koktelima diplomatskih predstavnika.

"Sada smo stvarno metropola. Dosli su ljudi koji su nam napunili srca prvo izvanrednom pozorisnom predstavom a potom i pjesmama punim emocija. Bravo." - ushiceno u jednom dahu sumira utiske Aleksandar Aco Milic.

"Predstava je bila izvanredna. Teatar apsurda je bio vrhunski a muzika nakon toga je bila fenomenalna" sumira naglas utiske Predrag Babovic urednik dramskog programa RTCG. Dogadaj su zabilježile i kamere RTCG i Atlas televizije. Voditeljka Atlas televizije je igrala na note orkestra odmah pored bine. Profesorice ekonomske skole Mirko Vesovic iz Podgorice su takodje uživale u predstavi i slovackoj izvornoj muzici. Tatjana Nedovic je na ovaj dogadaj dosla cak iz Bijelog Polja i kaže da se nimalo nije pokajala. "Srce mi je puno, ovo je jedan od dostojanstvenijih dogadaja kome sam prisustvovala." rekla je nakon predstave i koncerta. Osim Podgoricana manifestaciji su prisustvovala publika iz Herceg Novog, Ulcinja, Niksica, Berana,Bara... Nakon predstave i koncerta, dio muzicara je odmah morao poci na vec zakazan koncert u inostranstvu. Ali jedan clan orkestra, u stvari lider, je ostao i na after party je dokazao da je pravi virtuoz na harmonici. Dagmar Pajovic koja živu u Podgorici i kojoj je dosla majka iz Slovacke, pamtice ovaj dogadjaj, jer je iz Slovacke dosla u Podgoricu i prisustvovala je slovackom koncertu. Stanka Vizi je žalila sto nije koncertu prisustvovao njen muž Ondrej, koji je bio na putu, ali da ce joj dugo osteti u pamcenju ovo lijepo vece. "Drago nam je da smo napravili nesto po cemu cemo biti prepoznatljivi." rekla je Danica Spevak, organizatorka Slovackog koncerta primajuci cestitke odusevljene publike. Vladimir Cizmanski (oženjen Crnogorkom, živu u Podgorici) je odusevljen jer su u njegov grad dosli njegovi zemljaci i posto je htio da bude dobar domacin u subotu im je priustio ekskurziju i poveo ih na Lovcen.

NVO Crnogorsko-slovacko prijateljstvo (CSP) želi da bude kohezioni faktor. Ono ne želi da postoji samo na papiru, vec želi aktivno da ucestvuje u razvijanju saradnje izmedju dvije zemlje. CSP ima mnogu siru odrednicu, nije samo kulturna saradnja u pitanju, vec povezanost dvije suverene države u mnogim oblastima. Nijesu možda za sada poznati siroj javnosti, ali svojim radom ce dokazati da su na pravom putu. Slovacki koncert održan u Dodestu je to i potvrdio.

Najava događaja
 
 
 
 
 
 
 
Preporučujemo ...
 
Korisni linkovi